Πέμπτη, 21 Απριλίου 2022 20:13

Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου χορού Spring Forward έρχεται στην Ελευσίνα

28 Απριλίου - 1 Μαίου 2022

elefsina 2023

Η 2023 Ελευσίνα Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης υποδέχεται το κορυφαίο ευρωπαϊκό γεγονός σύγχρονου χορού, το Spring Forward.

Μια 4ήμερη γιορτή 25 παραστάσεων με τη συμμετοχή περισσότερων από 250 καλλιτεχνών και επαγγελματιών του χορού από την Ευρώπη και την Ασία, σε πέντε ξεχωριστούς χώρους της Ελευσίνας: Παλαιό Ελαιουργείο, Ελαιουργική, 2ο& 4ο Γυμνάσιο Ελευσίνας, Γήπεδο Δασκαλάκη.

Συνοπτικό πρόγραμμα:

ΠΕΜΠΤΗ 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

Suiyoubaion από την Ayano Yokoyama (Ιαπωνία)
17:00 – 17:20 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

‘CHOREOMANIACS’ από την Simona Deaconescu (Ρουμανία)
18:00-18:40 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

‘Some choreographies’ από τον Jacopo Jenna (Ιταλία)
19:00-19:40 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

‘Soirée d’études’ από τον Cassiel Gaube (Βέλγιο)
21:45-22:25 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

‘Call Alice’ από την ομάδα Temporary Collective/Tereza Ondrová (Τσεχία)
11:00-11:40 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Ηρώων Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

‘Open Drift’ από τον Philippe Kratz (Ιταλία)
11:50-12:05 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Ηρώων Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

Plastic Bag από την Yulia Arsen (Ρωσία) (αποσύρθηκε ως συνέπεια του πολέμου στην Ουκρανία)
12:20 – 13.00 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

‘Treatment of Remembering’ από τους Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina /POCKETART collective (Τσεχία)
15.00 – 15.40 | Παλαιό Ελαιουργείο, Κανελλοπούλου 1, Ελευσίνα

1℃’ από την ομάδα Q Company (Νότια Κορέα)
18:00-18:40 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

‘The Very Last Northern White Rhino’ από τον Gastón Core (Ισπανία)
19:00-19:40 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

‘Warping Soul’ από τον Andreas Hannes (Netherlands)
21:45-22:05 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

Παράλληλη δράση:
Μυστήριο 91 _Magnetic Dance (Ανοιχτή Πρόβα για το Κοινό)
Iannis Zannos | με την συμμετοχή των Jun Tacahashi και Asayo Hisai (ντουέτο χορού), Haruka Hirayama (συνθέτης/computer music professor), Kiyoshi Furukawa (sound artist)
16:00 – 18:00 | 7ο Δημοτικό Σχολείο Ελευσίνας, Επισμηναγού Νίκου Νέζη 56, Ελευσίνα

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

‘Me, My non-Self and I’ από την Rima Pipoyan (Αρμενία)
11:00- 11:30 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Ηρώων Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

‘Beings’ από τον WANG Yeu-kwn/Shimmering Productions (Ταϊβάν)
11:35-12:05 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Ηρώων Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

‘Never Twenty One’ από την ομάδα Compagnie Vivons/Smail Kanouté (Γαλλία)
12:30-13.05 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

Movers Platform #3 επιμέλεια από τον Hiroaki Umeda (Ιαπωνία/Κορέα/Ελλάδα)
15:00-15:30 | Πλατφόρμα, Κανελλοπούλου (Δίπλα στο θερινό σινεμά της Κινηματογραφικής Λέσχης)

‘Cold Hawaii’ από την Sigrid Stigsdatter Mathiassen (Ολλανδία)
18.00 – 18.30 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

‘Pas de deux’ από την ομάδα Cie AMA/Anna-Marija Adomaityte (Λιθουανία/Ελβετία)
19.00 – 19.40 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Ηρώων Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

‘Esercizi per un manifesto poetico’ από την ομάδα Collettivo Mine (Ιταλία)
21.45-22.25 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

Παράλληλη δράση:
Μυστήριο 91 _Magnetic Dance (Ανοιχτή Πρόβα για το Κοινό)
Iannis Zannos | με την συμμετοχή των Jun Tacahashi και Asayo Hisai (ντουέτο χορού), Haruka Hirayama (συνθέτης/computer music professor), Kiyoshi Furukawa (sound artist)
16:00 – 18:00 | 7ο Δημοτικό Σχολείο Ελευσίνας, Επισμηναγού Νίκου Νέζη 56, Ελευσίνα

ΚΥΡΙΑΚΗ 1 ΜΑΪΟΥ 2022

‘the pleasure of stepping off a horse when it’s moving at full speed’ από την Courtney May Robertson (Ολλανδία)
11:00-11:15 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

‘Comme un symbole (forme courte)’ από την ομάδα Cie Al-Fa/Alexandre Fandard (Γαλλία)
11:25- 11:40 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

‘Vanishing Point’ από τους Dafin Antoniadou, Constantine Skourlis, Alexandros Vardaxoglou (Ελλάδα)
12:00-12:25 | Κλειστό Γυμναστήριο Μπάσκετ Ανδρέας Δασκαλάκης, Ηρώων Πολυτεχνείου 165, Ελευσίνα

‘Study 4, Fandango and Other Cadences’ από την Aina Alegre (Ισπανία/Γαλλία)
15:00-15:35 | Παλαιό Ελαιουργείο, Κανελλοπούλου 1, Ελευσίνα

‘Deep Fake’ από το/τα Gergo D. Farkas (Ουγγαρία)
18.00 – 18.40 | 2o – 4o Γυμνάσιο Ελευσίνας, Χατζηδάκη 37-39, Ελευσίνα

‘HOLE IN SPACE’ από τους Diego Tortelli & Miria Wurm (Γερμανία)
18:45-19:05 | Ελαιουργική, Ιερά Οδός 1 & Αφών Μουρίκη 130, Ελευσίνα

‘Gran Bolero’ από τον Jesús Rubio Gamo (Ισπανία) | Τελετή Λήξης
21:45-23:35 | Παλαιό Ελαιουργείο, Κανελλοπούλου 1, Ελευσίνα

Μερικοί από τους επαγγελματίες Ισπανούς χορευτές του «Gran Bolero» εμφανίζονται γυμνοί. Η παράσταση είναι κατάλληλη για άτομα άνω των 15 ετών.

Read 252 times Last modified on Πέμπτη, 21 Απριλίου 2022 21:00

Follow Us